top of page
Ara
  • Lilote

Renk psikolojisi ile doğru dekorasyon

Yaşamınızda renkler önemli bir rol oynar. Bu yüzden iş yerinizde hangi renklerle dekore edeceğiniz çok önemlidir. İster genç bir kitleyle bağlantı kurmaya çalışan bir moda markası, ister müşteri güvenini güçlendirmeye çalışan bir tıbbi malzeme mağazası olun, ideal müşterinizi daha iyi çekmenize ve onlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olacak renk anlamlarını inceleyebilirsiniz. Renk psikolojisi, güçlü ve ilişkilendirilebilir bir marka oluşturmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu yazıda, renk psikolojisinin ne olduğunu açıklayacağız ve kullanılan en popüler renklerin renk anlamları konusunda sizi eğiteceğiz.


Renk Psikolojisi nedir?


Renk psikolojisi, insan davranışıyla ilişkili olarak renklerin incelenmesidir. Rengin, satın aldığımız ürünler gibi günlük kararlarımızı nasıl etkilediğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bir elbisenin rengi bizi satın almaya zorluyor mu? Bir paketin renkleri bir markayı diğerine tercih etmemize neden olur mu? Bir simgenin rengi, onu tıklama olasılığımızı artırıyor mu? Kısa cevap evet. Ama neden kısmı biraz daha karmaşık. Renk anlamları, neden belirli renkleri diğerlerine tercih ettiğimizi etkileyebilir. Aynı rengin yetiştirilme şeklimize, cinsiyetimize, konumumuza, değerlerimize ve çeşitli diğer faktörlere bağlı olarak farklı anlamları da olabilir.


Pazarlamada Renk Psikolojisi Neden Önemlidir?


Renk hissi uyandırır. Duyguyu kışkırtır. İşiniz için renk seçimi söz konusu olduğunda da farklı değil. Pazarlama çabalarınız için doğru renkleri seçmek, markanızın kalabalığın arasından sıyrılması veya onunla harmanlanması arasındaki fark olabilir. Pazarlama çabalarınız için renkleri stratejik olarak kullanarak, izleyicilerinizin görmelerini istediğiniz şeyi görmelerini sağlayabilir ve sizi hedeflediğiniz şekilde algılamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle, renk psikolojisini anlamak, pazarlama çabalarınız için çok yararlı olabilir. Çünkü markanızı istediğiniz gibi tasvir etmenize yardımcı olabilir.Doğru renkleri seçmek marka algınızı artırabilirken, kötü renk seçimi marka imajınıza zarar verebilir. Örneğin, içeriğiniz veya logonuz için yanlış renkleri seçerseniz, daha az okunabilir ve hedef kitlenizin anlaması zor olabilir. Ya da hep birlikte görmezden gelinme riskini alabilirsiniz.


Renk, pazarlamacılar tarafından insanların nasıl düşündüklerini ve bir markaya karşı nasıl davrandıklarını ve herhangi bir bilgiyi nasıl yorumladıklarını etkilemek için kullanılabilir. Renk seçimi, insanların neyin önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olabilir. İşte bu nedenle içerik pazarlamacılarının farklı renklerin ne anlama geldiğini anlamaları gerekir.


Renk Anlamlarının Listesi


Kırmızı Renk Psikolojisi

Kırmızı gibi pazarlama renkleri dikkat çekebilir. Kırmızı renk anlamı, heyecan, tutku, tehlike, enerji ve eylem ile ilişkilidir. Bazı markaların rafta öne çıkmanın bir yolu olarak "şimdi sipariş ver" düğmeleri veya ambalajları için kırmızı kullandığını fark etmiş olabilirsiniz. Renk psikolojisinde kırmızı en yoğun renktir. Ve böylece en güçlü duyguları tetikleyebilir. Kırmızı, aynı zamanda tehlikeyi de tetikleyebilir, böylece rengi idareli kullanmak istersiniz. Kırmızı rengi web sitenize eklerseniz, mağaza tasarımınızla iyi bir kontrast oluşturacaksa harekete geçirici mesaj veya satış simgeleri için kaydedin.Kırmızı, Coca Cola ve YouTube gibi markalar için kullanılan ikonik renktir. Kırmızı renk, iştahı teşvik etme eğilimindedir, bu nedenle Coca Cola gibi markalar bunu markalarında sıklıkla kullanır. Ayrıca markalarında mutluluk gibi kelimeleri de kullanırlar, böylece heyecan yaratmak için kırmızı rengi kullanırlar. YouTube, videoları çevrimiçi izleme heyecanı nedeniyle muhtemelen kırmızı rengi kullanıyor. Logosunun kırmızı kısmının, birini harekete geçmeye zorlamaya yardımcı olabilecek oynat düğmesi olduğuna dikkat edin. Videolarında oynat düğmesine basmak istemenizi teşvik eder.


Turuncu Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde turuncu, yaratıcılığı, macerayı, coşkuyu, başarıyı ve dengeyi temsil eder. Turuncu renk, üzerinde bulunduğu herhangi bir resme, web sitesine veya pazarlama malzemesine biraz eğlence katar. Çekici bir renge sahip olmasına rağmen, kırmızı renk kadar hakim değildir. Pek çok pazarlamacı, bir web sitesinin dikkat çekmek istedikleri eylem çağrıları veya alanları için rengi kullanmaya devam ediyor.


Orange’ın renk anlamı, Nickelodeon ve The Home Depot gibi logolarda öne çıkıyor. Nickelodeon bir çocuk kanalıdır ve bu nedenle logo, eğlenceli turuncu renkleriyle bir çocuk şovunun ihtiyaç duyacağı yaratıcılığı ve coşkuyu doğru bir şekilde temsil eder. Home Depot, eviniz için kullanabileceğiniz ürünleri satmaktadır. Birçoğu Kendin Yapçılar (DIY), evlerini yenilemek veya ayarlamalar yapmak için ürünler satın almak için Home Depot'a gider. Buradaki turuncu logo da yaratıcılığı temsil ediyor.Sarı Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde sarının renk anlamı güneş ışığı etrafında döner. Mutluluk, pozitiflik, iyimserlik ve yaz duygularının yanı sıra aldatma ve uyarı duyguları uyandırır. Bazı markalar, web sitesi tasarımlarında arka plan veya kenarlık olarak neşeli bir sarı renk kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca, uygunsa web sitenizin üst kısmındaki "ücretsiz gönderim" çubuğunuz için sarıyı kullanmayı da seçebilirsiniz.


Pembe Renk Psikolojisi

Pembe, öncelikle kadın izleyicilere hizmet veren markalar için popüler bir renktir. Renk psikolojisinde pembenin renk anlamı kadınlık, oynaklık, olgunlaşmamışlık ve koşulsuz sevgi etrafında döner. Bazı markalar, özellikle kız oyuncakları için ürün ambalajında ​​pembe rengi kullanmayı seçmiştir. Diğer markalar ise logolarında, web sitesi tasarımlarında veya önemli mesajları vurgulamak için pembe rengi vurgular.


Pembenin renk anlamı kadınlığı içerdiğinden, Victoria’s Secret ve Barbie gibi markaların rengi bu kadar yoğun kullanması şaşırtıcı değildir. Victoria's Secret, markalarından birine Pink adını bile verdi. Web sitelerinde, önemli pazarlama ayrıntılarını vurgulamak için pembe ve siyahın bir kombinasyonunu kullanıyorlar. Logoları ve belirli pazarlama mesajlarında da pembe renk kullanılır. Barbie’nin web sitesinde, CTA’lar parlak pembe renktedir. Üst gezinme ve açılır menüleri de rengi ustaca kullanır. Ve elbette, ürün ambalajları ve logoları, markalarında feminen pembe rengi pekiştiriyor.Yeşil Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde yeşil, doğa ve parayla oldukça bağlantılıdır. Büyüme, doğurganlık, sağlık ve cömertlik, renk için olumlu renk anlamlarından bazılarıdır. Yeşil için renk anlamı, kıskançlık gibi bazı olumsuz çağrışımlar da taşır. Sağlık veya fitness nişindeyseniz, çevrimiçi mağazanıza daha fazla yeşil eklemeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin, ana sayfa başlık resminiz veya logonuz yeşil bir arka plan içerebilir.


Yeşilin kullanımı, John Deere ve Roots gibi markalar tarafından popüler hale getirildi. John Deere’in tüm markası doğa etrafında dönüyor. Ürün gamı ​​çevre düzenlemesi, tarım, çim bakımı ekipmanları ve daha fazlasıdır. Yeşil renk markalarına o kadar yerleşmiştir ki, ekipmanı bile logolarıyla aynı yeşil tondadır. Bu şekilde, birisi o ürünü gördüğünde, onun bir John Deere olduğunu hemen anlar. Roots bir moda perakendecisidir. Bununla birlikte, banner resimlerine ve pazarlama materyallerine göz atarken, modellerini genellikle doğal dış mekan ortamında bulacaksınız. Yeşil logo, doğa görüntüleriyle iyi bir uyum içindedir, hedef pazarları olarak açık hava meraklılarını çekmelerine yardımcı olur. Dolayısıyla, ürünlerinizin bir nişle bağlantılı olması gerekmese bile, belirli bir demografiyi çekmenize yardımcı olması için rengi kullanabilirsiniz.Mavi Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde mavinin renk anlamı denize ve gökyüzüne yakından bağlıdır. İstikrar, uyum, huzur, sakinlik ve güven, mavi rengi markanıza entegre ettiğinizde müşterinizin markanız hakkında hissedebileceği duygulardan sadece birkaçıdır. Tersine, mavi depresyon gibi bazı olumsuz renk anlamları da taşıyabilir ve soğukluk hissi yaratabilir. Mavi, web sitenizin logosunda veya web sitenizin üst gezinti bölmesinde kullanılabilir. Bazı perakendeciler, rengin bilindiği güven yönünü güçlendirmek için garanti, güven sertifikası veya


ücretsiz gönderim simgelerini mavi renkte ekler.


Facebook, Twitter ve Skype gibi teknoloji markaları pazarlamada genellikle mavi kullanır. Ancak Walmart ve Oral B gibi perakendeciler de rengi kullanıyor. Walmart logosundaki mavi, markanın güvenilir, güvenilir ve rahatlatıcı olarak konumlandırılmasına yardımcı olabilir. Sonuçta, Walmart tek bir elverişli konumda yiyecek satın alabileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir yerdir. Oral B, diş fırçası satan bir diş sağlığı markasıdır. Oral B gibi sağlık nişleri, insanların markayı kaliteli, güvenilir ve güvenli bir ürünle ilişkilendirmelerine yardımcı olmak için markalarında genellikle mavi kullanır.


Mor Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde mor, kraliyet rengidir. Morun renk anlamı güç, asalet, lüks, bilgelik ve maneviyatla bağlantılıdır. Ancak, hayal kırıklığına neden olabileceği için rengi çok fazla kullanmaktan kaçının. Bazıları aşırı kullanımını kibirli olarak algılıyor. Ücretsiz gönderim çubuğunuz, logonuz ve grafiklerinizdeki vurgu rengi gibi web sitenizin tasarımına mor ipuçları ekl


eyebilirsiniz.


Mor, Hallmark ve Yahoo gibi markaların kullandığı bir renktir. Her iki web sitesine de göz atarken, morun vurgu rengi olduğunu fark edeceksiniz. Hallmark'ta logo ve üstteki gezinme mor renktedir ancak web sitesinin geri kalanı çeşitli başka renkler kullanır. Yahoo'da logo, en çok kullanılan gezinme sözcükleri ve Mail gibi Yahoo simgeleri mor rengi kullanır.


Beyaz Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde beyaz, masumiyet, iyilik, temizlik ve tevazu gösterir. Kuzey Amerika kültüründeki anlamın bu olduğunu unutmayın. Dünyanın bazı yerlerinde beyazın tam tersi bir anlamı vardır. Hizmet verdiğiniz hedef kitleye göre bunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Beyaz için renk anlamının, kısırlığı ve soğuğu sembolize ettiği olumsuz bir yanı da vardır. Bir e-ticaret web sitesinde, beyaz en çok kullanılan renk olma eğilimindedir. Bunu büyük olasılıkla ürün fotoğrafınızın arka plan rengi olarak kullanacaksınız. Sayfalarınız büyük olasılıkla siyah yazı tipiyle beyaz bir arka plana sahip olacaktır. Bunun nedeni, beyaz zemin üzerine siyah yazı tipinin okunabilirlik için en iyi renk kombinasyonu olmasıdır.


Beyaz, ASOS ve Adidas'ın pazarlamada kullandığı renktir. ASOS'ta başlık, logo ve arka plandaki sözcükler beyazdır. Arka plan gri veya siyah olduğunda yazı tipi beyazdır ve arka plan beyaz olduğunda yazı tipi siyahtır. Adidas’ın çevrimiçi mağazasında üstteki gezinme yeri siyahtır. Beyaz bir logonun kullanılması kontrast oluşturmaya yardımcı olur. Arka planı beyaz olduğundan, karışıma başka bir ton eklemek için ürün fotoğraflarında arka plan olarak gri kullanmayı seçtiler. Beyazın ana rengi olan birçok marka, onu siyah veya gri ile eşleştirme eğilimindedir.Siyah Renk Psikolojisi

Siyah, perakendede popüler bir renktir. Renk psikolojisinde siyahın renk anlamı gizemin, gücün, zarafetin ve karmaşıklığın simgesidir. Bunun aksine renk anlamı, üzüntü ve öfke gibi duyguları da uyandırabilir. Birçok moda perakendecisi logolarında siyah kullandı. Siyah, okunması kolay bir renk olduğu için metin için de popüler bir renktir. Bazı markalar, web sitelerinde belirli bir ton veya tutarlılık oluşturmak için yaşam tarzı afiş resimleri veya simgeler için siyah beyaz fotoğrafları kullanmayı tercih ediyor.


Siyah, Chanel ve Nike gibi perakendecilerin kullandığı bir renktir. Chanel, logoları için siyah kullanır ve tutarlı bir görünüm sağlamak için web sitelerinde birkaç siyah beyaz resim bulunur. Web sitelerine göz atmaya başladığınızda, kalın siyah bir üst gezinme arka planı belirir. Resimler ve metinleri için grafiklerinde siyah yazı tipi kullanırlar. Dikkat çekici bir şekilde, eylem çağrıları da siyah. Moda nişindeki pek çok perakendeci, özellikle beyaz bir arka planla iyi kontrast oluşturan siyah eylem çağrısı kullanıyor. Nike ayrıca web siteleri için siyah, beyaz ve gri bir renk düzeni kullanır. Logoları ve yazı tipleri web sitelerinde siyahtır. Böylece web sitesinin okunması kolaylaşır. Chanel gibi, eylem çağrıları da siyahtır, bu da eşyaya 'çantanıza' (sepetinize) eklemek için görsel vurgu yapar.


Gri Renk Psikolojisi

Renk psikolojisinde gri, tarafsızlığı ve dengeyi temsil eder. Renk anlamı muhtemelen beyaz ve siyah arasındaki gölge olmaktan geliyor. Bununla birlikte, gri, özellikle depresyon ve kayıp söz konusu olduğunda bazı olumsuz çağrışımlar taşır. Renksiz olması onu matlaştırır. Gri yazı tipi rengi, başlıklar, grafikler ve hatta ürünler için geniş bir kitleye hitap edecek şekilde kullanılabilir.Apple, markalarında gri rengi kullanan bir marka örneğidir. Ne de olsa dizüstü bilgisayarlarının çoğu gri veya gümüş tonunda çünkü nötr rengi kimseyi rahatsız etmiyor. Web sitelerinde, başlıkları için beyaz bir logo ile kontrast oluşturmak için gri rengi kullanıyorlar. Bununla birlikte, markaları boyunca beyaz, siyah ve gri arasında, temiz ve nötr bir görünümün korunmasına yardımcı olabilecek bir denge göreceksiniz.


Kahverengi Renk Psikolojisi

Kahverengi, dünyevi bir renktir. Ne de olsa toprak, ağaç ve taşın rengi. Doğal olarak, renk psikolojisi, kahverenginin renk anlamının rahatlık, güvenlik ve doğal bir doğa ile ilgili olduğunu vurgular. Pazarlamada kahverenginin genellikle doğal ürünler ve yiyecekler için kullanıldığını göreceksiniz. Kahverengi, beyaz bir arka plandaki kontrastı nedeniyle logolarda, afiş görüntülerinde ve hatta bazen metinde görünen bir renktir.


UPS, markalarında renk anlamlarından yararlanan bir marka örneğidir. Web sitelerinde, logolarındaki kahverengi, gezinme ve açılır menülerde vurgulanmıştır. Ayrıca tamamlayıcı renklerin sarı ve yeşili içerdiğini ve bunların hepsinde doğal unsurlar olduğunu fark edebilirsiniz. Örneğin, sarı güneşi, yeşil ise doğayı temsil edebilir. Hepsi birlikte, UPS markasının güvenli, güvenilir ve gerçek bir şirket olarak konumlandırılmasına yardımcı olur ki bu, bir teslimat hizmetinden tam olarak isteyeceğiniz şeydir.Renk Psikolojisi Hakkındaki Yanılgılar

Renk psikolojisi yıllarca incelenmiş ve analiz edilmiş olsa da, rengin insan psikolojisi üzerindeki tam etkisi hakkında hala çok fazla tartışma var.


Ama soru şu: Neden renk psikolojisi ve anlamı hakkında bu kadar çok yanlış kanı var?


Bunun nedenlerinden biri, renk psikolojisi söz konusu olduğunda yerinde birçok değişken olmasıdır. Farklı insanların renkleri farklı algılama şansı vardır. Belirli bir rengi nasıl algıladığınızın kişisel tercihleriniz, geçmiş deneyimleriniz, kültürel farklılıklar, cinsiyet farklılıkları vb. İle çok ilgisi olabilir.


36 görüntüleme0 yorum

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page